pompa-ciepła-oszczędności

Dobro środowiska to cel, który powinien przyświecać nam wszystkim, a w obliczu walki ze smogiem wybór rozwiązań przyjaznych środowisku staje się wręcz koniecznością. Należy do nich między innymi pompa ciepła. Jest to urządzenie, które znaczną część ciepła dostarczanego do budynków czerpią z otoczenia, wykorzystuje przy tym energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Dzięki czemu są nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii oraz energię elektryczną. Jest to odpowiednio 75% energii pochodzącej z naturalnych źródeł, takich jak grunt, wody gruntowe czy powietrze oraz 25% energii elektrycznej. Dzięki temu koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła utrzymują się na relatywnie niskim poziomie.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesny system grzewczy, przyjazny nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego portfela. W prawidłowo zaprojektowanej oraz zamontowanej instalacji zużycie prądu będzie stosunkowo niewielkie. Dzieje się tak dlatego, że pompa ciepła nie wykorzystuje prądu do ogrzewania, a jedynie do pompowania ciepła z np. powietrza do instalacji grzewczej, czyli np. grzejników.

Dodatkowo jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, w przeciwieństwie do instalacji gazowej czy pieca opalanego węglem nie musisz obawiać się ryzyka wybuchu czy zaczadzenia.

Pompa ciepła zapewni Ci komfort i wygodę użytkowania, a także znaczne oszczędności. Ponadto przy niskich kosztach użytkowania to urządzenie nie tylko ogrzeje dom, ale może również zapewnić ciepłą wodę użytkową. Powietrzną pompę ciepła można zamontować zarówno w nowym, jak i modernizowanym budynku. W przeciwieństwie do pomp gruntowych nie wymaga też ingerencji w otoczenie domu, co nie tylko zmniejsza koszty inwestycji, ale również pozwala uniknąć prowadzenia odwiertów na już zagospodarowanej posesji.  

Jaką pompę ciepła wybrać?

Powietrzne pompy ciepła można podzielić na dwie kategorie: monoblok i split. W przypadku pierwszej z nich urządzenie znajduje się w jednej obudowie i znajduje się na zewnątrz budynku. Montaż pompy polega na wyprowadzenie poza obręb budynku rur, przez które ma przepływać woda podgrzewana przez pompę ciepła.

Natomiast w przypadku pomp ciepła typu split mamy do czynienia z dwoma urządzeniami, umiejscowionymi wewnątrz i na zewnątrz budynku. Obie części są połączone, przy czym ich montaż jest bardzo wymagający – w przypadku nawet drobnej nieszczelności czynnik chłodniczy bardzo szybko się ulotni.

Jak dobrać moc pompy ciepła do naszych potrzeb?

Pompa ciepła może zostać zamontowana zarówno w nowobudowanych, jak i modernizowanych domach. Jednak niezależnie od rodzaju budynku dobierając moc urządzenia należy określić jego zapotrzebowanie na ciepło. Warto przy tym zwrócić uwagę na takie zagadnienia jak:

 • powierzchnia budynku,
 • rodzaj instalacji grzewczej,
 • ewentualne straty energii i sposób ocieplenia budynku,
 • ilość energii niezbędnej do podgrzania wody użytkowej,
 • temperaturę minimalną obowiązującą w danej strefie klimatycznej. Pompa ciepła dzieła nawet wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -25 stopni Celsjusza.

W przypadku domów modernizowanych należy pamiętać, że to termoizolacja w dużej mierze będzie miała wpływ na efektywność pompy ciepła – co to oznacza? Nawet duży dom, ale o dobrej izolacji będzie łatwiej ogrzać niż niewielką nieruchomość, ale bez wykonanych prac termomodernizacyjnych.

Zdecydowałeś się na pompę ciepła – co dalej?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie właściwie bezobsługowe. Nie ma potrzeby jej czyszczenia, uzupełniania opału czy rozpalania. Jednak podobnie jak każde urządzenie grzewcze tak i pompa ciepła wymaga okresowej kontroli serwisowej. Dzięki temu przez długie lata możemy cieszyć się komfortowymi warunkami i znacznymi oszczędnościami.

Dobór i montaż pompy ciepła zrealizowany przez doświadczonych specjalistów zapewni odpowiedni komfort cieplny, a także oszczędności i bezpieczeństwo. Warto przy tym skorzystać z pomocy Doradcy, który weźmie pod uwagę zarówno warunki techniczne budynku, jak i potrzeby domowników. Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, ale nie wiesz od czego zacząć? To bardzo proste. Określ swoje wymagania, w szczególności: ilość osób, powierzchnię budynku oraz źródło ciepła, z którego korzystasz obecnie.

Skontaktuj się z nami!

pompa ciepła

Nabór do trzeciej edycji programu Mój Prąd dobiega końca. Środki przyznawane w ramach dofinansowania są już niemal na wyczerpaniu. Obecnie trwają jednak prace nad kolejną edycją. Jej celem ma być wspieranie autokonsumpcji oraz magazynowania energii. Ponadto planowane jest również wdrożenie programu Moje Ciepło, adresowanego do osób, które zdecydują się na zakup pompy ciepła. Czy pompy ciepła dorównają popularnością fotowoltaice?

Program Mój Prąd

Aktualnie wciąż trwa nabór do 3. edycji programu Mój Prąd, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do  instalacji fotowoltaicznej. Jednak budżet programu wyczerpie się prawdopodobnie znacznie szybciej, niż planowano. Obecnie prowadzone są już prace nad 4. edycją w ramach której będzie można otrzymać dotację na magazyny energii, które mają zwiększyć poziom autokonsumpcji energii wytwarzanej przez prosumentów.

Dotychczas magazyny energii pozostały produktem niszowym i wybieranym przez stosunkowo niewielką grupę prosumentów. Podobnie można powiedzieć o pompach ciepła. Popularność tych ostatnich znacząco rośnie. Zwłaszcza wśród osób, które budują dom i chcą wybrać ogrzewanie przyjazne nie tylko dla domowego budżetu, ale również dla środowiska. Obie te funkcje spełnia pompa ciepła zasilana energią ze słońca.

Planowane zmiany systemu bilansowania a pompa ciepła

Planowane zmiany systemu rozliczeń z prosumentami powodują, że część osób waha się z podjęciem decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej, a niekiedy również pompy ciepła. Tymczasem niemal pewnym jest, że dalsze działania podejmowane przez ustawodawcę będą zmierzać do ograniczenia obciążenia sieci. Oznacza to konieczność budowy instalacji połączonych z magazynami energii.

Magazyny energii to nie jedyne urządzenia, w których może być przechowywana energia. Do tego celu można też wykorzystać zasobnik ciepłej wody użytkowej, w który są wyposażone pompy ciepła. To nie jedyny argument przemawiający na korzyść pompy ciepła.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę niesie ze sobą wiele korzyści. To nie tylko sposób na zaoszczędzenie znacznych sum na rachunkach za prąd oraz ogrzewanie, co biorąc pod uwagę  czekające nas podwyżki nabiera szczególnego znaczenia. Dodatkowo wybierając pompę ciepła zyskujemy komfortowe, wygodne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie. Decydując się na pompę ciepła nie musimy obawiać się wybuchu, co niekiedy ma miejsce w przypadku instalacji gazowych czy zaczadzenia, które zdarza się przy instalacjach olejowych czy paliwowych.

Obecnie można skorzystać z dotacji do zakupu pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze oraz ulgi termomodernizacyjnej. Należy jednak zauważyć, że program Czyste Powietrze jest adresowany tylko do osób, które zdecydowały się na wymianę źródła ciepła, zazwyczaj tzw. kopciucha. Tym samym z dofinansowania nie mogą skorzystać właściciele nowo budowanych domów, którzy najczęściej decydują się właśnie na zakup pompy ciepła.

W odpowiedzi na potrzeby tej grupy rozpoczęto prace nad programem Moje Ciepło, którego celem miałoby być wsparcie dla montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Planowana wysokość dofinansowania ma nie przekraczać 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie wyższa niż 21 tys. zł.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakie wzbudzają dotacje do zakupu fotowoltaiki można się spodziewać, że w przypadku pomp ciepła będziemy mieć do czynienia z podobnym zjawiskiem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę podwyżki cen gazu, które miały miejsce w ostatnim czasie. Decydując się na duet fotowoltaika i pompa ciepła otrzymujemy niezależność od rosnących cen prądu i gazu.

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, ale nie wiesz od czego zacząć? To bardzo proste. Określ swoje wymagania, w szczególności: ilość osób, powierzchnię budynku oraz źródło ciepła, z którego korzystasz obecnie. Wyślemy Ci niezobowiązującą ofertę bezpośrednio od naszego Doradcy w Twojej okolicy.

Skontaktuj się z nami

podwyżki cen gazu

Decydując się na wymianę starego pieca, tzw. „kopciucha” na bardziej efektywne źródło ciepła większość osób wybiera piec gazowy. Pompa ciepła nadal pozostaje wyborem stosunkowo niewielkiej grupy. W najbliższym czasie może ulec to zmianie – nie tylko ze względu na podwyżki cen gazu, ale również dotacje do zakupu pompy ciepła.

Podwyżki cen gazu

Gospodarstwa domowe muszą liczyć się ze znaczącym wzrostem opłat. Część z nich zacznie obowiązywać już na początku października, dotyczy to podwyżki cen gazu. Natomiast rachunki za prąd, opłaty za wywóz śmieci i wodę wzrosną na początku 2022 roku.

Podwyżka ceny gazu, która zacznie obowiązywać już od 1 października wyniesie ponad 7%. Jako główną przyczynę wzrostu cen Urząd Regulacji Energetyki podał utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Należy przy tym zauważyć, że to już trzecia podwyżka w tym roku. W kwietniu było to 5,6%, w sierpniu 12,4%.

Ponadto zgodnie z zapowiedziami Enea będzie wnioskować o 40% podwyżkę ceny prądu. Można się spodziewać, że podobnie postąpią pozostali sprzedawcy energii. Proponowane zmiany muszą jednak zostać zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Niestety wystarczy już 20% cen, aby odczuć różnicę. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę pozostałe podwyżki oraz rosnącą inflację.

Dlaczego nasze rachunki wciąż rosną?

Można wyróżnić kilka czynników, które wpływają na podwyżki cen. Przede wszystkim są to stawki za energię w Polsce, które są w bardzo dużym stopniu obciążone kosztami emisji CO2. Dodatkowy niepokój budzą plany inwestycyjne, które dotyczą przede wszystkim gazu, a nie odnawialnych źródeł energii. Należy przy tym zauważyć, że piece gazowe mają być wycofane po 2050 roku. Dodatkowo zastąpienie węgla kamiennego gazem ziemnym może uniemożliwić Polsce osiągniecie neutralności klimatycznej.

Właściwym kierunkiem zdają się być odnawialne źródła energii, do których należy m.in. fotowoltaika zasilana energią słoneczną. Może ona zasilać wszystkie urządzenia w domu, w tym również pompę ciepła. Dzięki czemu zyskujemy system, który nie tylko nie emituje do atmosfery CO2, ale również pozwala nam uniezależnić się od rosnących cen, a już teraz dotykają nas najwyższe podwyżki cen energii w całej Unii Europejskiej.

Jeżeli spełnią się pesymistyczne scenariusze w 2030 roku w statystycznym polskim domu koszt ogrzewania węglem może sięgnąć już ok. 5,5 tys. zł, z czego ponad 2 tys. zł przypadnie na opłaty za emisje. Czy jest sposób na uniknięcie tych opłat? Już dziś wybierz rozwiązanie przyjazne środowisku.

Pompa ciepła to alternatywa dla ogrzewania paliwami stałymi. To ekologiczne rozwiązanie, które gwarantuje swoim użytkownikom komfortowe warunki cieplne w ich domach niezależnie od pory roku. W zimie grzeje, a latem chłodzi. Nie mamy wątpliwości, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii to energia przyszłości. Swoim Klientom pomagamy w uzyskaniu dotacji. Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

termomodernizacja

Znaczna część domów w Polsce nadal wymaga termomodernizacji. Oznacza to, że są nieocieplone lub niedostatecznie ocieplone przez co ich zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacznie wyższe niż powinno. Przekłada się to między innymi na wysokość rachunków za prąd. Ponadto ma również niekorzystny wpływ na środowisko przez większą emisję dwutlenku węgla. Termomodernizacja – co to jest?

Termomodernizacja - co to jest?

Podstawowym celem termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Można to osiągnąć na kilka sposobów, m.in. poprzez:

 • zmniejszenie energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu,
 • ograniczenie strat energii cieplnej w budynku,
 • zmianę lub modernizację źródeł energii.

Termomodernizacja obejmująca wymianę starego pieca na niskoemisyjne źródło ciepła to nie tylko inwestycja, ale również sposób na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.

W jaki sposób przeprowadzić termomodernizację?

Termomodernizację domu należy rozważyć zwłaszcza wówczas, gdy utrzymanie komfortowych warunków cieplnych w budynku wiąże się z wysokimi kosztami. Może to wskazywać na to, że dach czy ściany nie posiadają odpowiedniej izolacji termicznej.  Przyczyną „uciekania” ciepła mogą być również stare, nieszczelne okna. Jeżeli dołożymy do tego piec węglowy okazuje się, że do utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzach konieczne jest zużycie dużej ilości opału. Jest to niekorzystne nie tylko dla naszego portfela, ale i dla środowiska.

Termomodernizacja może zostać zrealizowana na kilka sposobów:

 • ocieplenie budynku,
 • uszczelnienie okien i drzwi lub wymiana stolarki na nową,
 • wymiana źródła ciepła na np. pompę ciepła, która jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, ale również ekologicznym.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to szczególny typ ulgi podatkowej, dzięki której można obniżyć koszty inwestycyjne. Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Maksymalna wartość wydatków objętych ulgą, z której może skorzystać podatnik wynosi 53 tys. zł. Dzięki uldze termomodernizacyjnej znaczna część wydatków na termomodernizację, może zostać odliczona od podatku.

Dodatkowo ulgę termomodernizacyjną można połączyć z dotacją z programu Czyste Powietrze. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć tylko wkład własny poniesiony na realizację przedsięwzięcia. Nie uwzględnia się przy tym środków przyznanych w ramach programu.

Pompa ciepła to alternatywa dla ogrzewania paliwami stałymi. To ekologiczne rozwiązanie, które gwarantuje swoim użytkownikom komfortowe warunki cieple w ich domach niezależnie od pory roku. W zimie grzeje, a latem chłodzi. Nie mamy wątpliwości, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii to energia przyszłości. Swoim Klientom pomagamy w uzyskaniu dotacji. Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

VGH_montaż pompy ciepła

Pomimo rosnącej popularności pomp ciepła wymiana tradycyjnego pieca opalanego węglem wciąż budzi wiele wątpliwości. Wokół pomp ciepła narosło wiele mitów, a sam proces doboru i montażu urządzenia wydaje się być długi i skomplikowany. Czy tak jest w rzeczywistości? Dobór i montaż pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Wybór urządzenia

Od tego na jakie urządzenie się zdecydujemy zależy późniejszy komfort cieplny budynku.  Dlatego dobór pompy ciepła jest tak istotny. W przeciwnym wypadku może się okazać, że jest ona zbyt mała i konieczne będzie zastosowanie dodatkowego źródła ciepła. Wybór urządzenia powinien poprzedzać audyt i wyliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku.

Pompy ciepła to urządzenia, które są w stanie ogrzać zarówno niewielkie budynki, jak i wielkie powierzchnie. Duży metraż nie stanowi problemu, pod warunkiem, że zastosowane zostaną odpowiednie rozwiązania, np. połączenie kilku pomp ciepła kaskadowo. Tym samym można je zamontować niemal w każdym budynku. Mogą to być zarówno energooszczędne, nowe budynki  jak i stare, nieremontowane domki wolnostojące, które czekają na termomodernizację.

Moc pompy ciepła

W jaki sposób dobrać pompę ciepła do naszych potrzeb? Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie? Te pytania zadają sobie zarówno Ci, którzy dopiero budują dom, jak i te osoby, które muszą wymienić piec. Przy wyborze pompy ciepła należy kierować się przede wszystkim zapotrzebowaniem na ciepło. Do tego celu potrzebne będą takie informacje jak:

 • średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji,
 • powierzchnia budynku,
 • zapotrzebowanie na ciepło (rodzaj i jakość izolacji cieplnej domu/zużycie paliwa),
 • roczne zużycie wody przez mieszkańców,
 • rodzaj odbiornika ciepła.

Przykładowo jeśli dom ma stosunkowo niewielką powierzchnię, dobrą izolację (jest ocieplony i ma wymienione okna) i mieszkają w nim trzy osoby to wystarczająca będzie pompa ciepła o mocy grzewczej ok. 4-4,5 kW. Należy jednak pamiętać, że do doboru urządzenia dopasowanego do naszych potrzeb konieczne jest przeprowadzenie audytu.

Dobór i montaż pompy ciepła w nowych budynkach

W przypadku budynków nowych lub wybudowanych w ciągu ostatnich kilku lat dobór i montaż pompy ciepła jest stosunkowo prosty. Zazwyczaj właściciel nieruchomości dysponuje świadectwem energetycznym, które zawiera wszystkie niezbędne dane. Warto zwrócić uwagę również na aspekt finansowy. Mianowicie dzięki instalacji pompy ciepła unikamy budowy przyłącza gazu i komina.

Dobór i montaż pompy ciepła w starym budownictwie

Starsze budynki wymagają przeprowadzenia audytu energetycznego.  Jest on niezbędny do dobrania właściwego urządzenia. W przypadku Votum Green House możesz skorzystać z BEZPŁATNEGO AUDYTU. Do najważniejszych informacji należą między innymi data budowy domu, jego powierzchnia, izolacja, przeprowadzone prace termomodernizacyjne, np. wymiana okien oraz ewentualny podgrzew wody.

Dodatkowo jeśli budynek był dotychczas ogrzewany innym źródłem ciepła, np. piecem opalanym węglem lub kotłem gazowym przydatna będzie informacja na temat ilości zapotrzebowania na energię w sezonie grzewczym.

Dobór i montaż pompy ciepła zrealizowany przez doświadczonych specjalistów zapewni odpowiedni komfort cieplny, a także oszczędności i bezpieczeństwo. Warto przy tym skorzystać z pomocy Doradcy, który weźmie pod uwagę zarówno warunki techniczne budynku, jak i potrzeby domowników. Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, ale nie wiesz od czego zacząć? To bardzo proste. Określ swoje wymagania, w szczególności: ilość osób, powierzchnię budynku oraz źródło ciepła, z którego korzystasz obecnie. Wyślemy Ci niezobowiązującą ofertę bezpośrednio od naszego Doradcy w Twojej okolicy.

Skontaktuj się z nami!

pompa ciepła jak to działą

Pompa ciepła wykorzystuje energię z powietrza, wody lub gruntu. Wybór konkretnego urządzenia powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi potrzebami użytkownika. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę również charakterystykę budynku, w którym chcemy je zainstalować. Szeroka oferta pomp ciepła pozwala na jak najlepsze dopasowanie do rzeczywistych potrzeb użytkownika. Pompa ciepła – jak to działa?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest ekologicznym, niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, którego zasada działania opiera się na zjawiskach i przemianach fizycznych. Urządzenie zamienia energię nagromadzoną w powietrzu, wodzie lub glebie na ciepło. Co istotne energia zgromadzona w tych trzech zasobach naturalnych jest dla nas stale dostępna, warto więc korzystać z niej dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń. Na rynku spotyka się pompy ciepła powietrze – woda, solanka – woda oraz woda – woda.  Wykorzystuje się je do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynków.

Powietrzna pompa ciepła – jak to działa?

Pompa ciepła powietrze – woda może być wykorzystywana przez cały rok. Zimą do ogrzewania pomieszczeń, a latem do ich chłodzenia. Dodatkowymi zaletami tego urządzenia jest kompaktowy charakter, co znacząco ułatwia montaż urządzenia oraz niski poziom hałasu.

Jeśli zdecydujemy się na zasilanie pompy ciepła energią ze słońca zyskujemy duet idealny. To nie tylko rozwiązanie, które przez wiele lat może przynosić nam nawet kilka tysięcy złoty oszczędności rocznie, ale przede wszystkim sposób na zyskanie niezależności energetycznej.

Ogrzane słońcem powietrze jest dostępne wszędzie. Zimą, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe powietrze jest najchłodniejszym źródłem ciepła. Dzięki temu pompa ciepła powietrze – woda może nadal pobierać ilość energii wystarczającą do działania w trybie ogrzewania przy temperaturze powietrza zewnętrznego wynoszącej -20°C. Szczególną zaletą jest prosta instalacja pompy ciepła powietrze – woda, ponieważ nie wymaga robót ziemnych i odwiertów, jak ma to miejsce w przypadku pomp ciepła woda – woda i solanka – woda.

Co istotne, możesz użyć pompy ciepła powietrze-woda nawet w temperaturach znacznie poniżej zera przy zachowaniu wydajności. Ponadto ze względu na wysokie temperatury zasilania i niską temperaturę zewnętrzną, te pompy ciepła mogą być również wykorzystywane do modernizacji.

Zasada działania

Dzięki urządzeniu jakim jest pompa ciepła, energia ze środowiska może zostać zamieniona na ciepło dla domu. W tym celu ciepło zawarte w wodzie, glebie lub powietrzu jest dostarczane jest do czynnika chłodniczego za pomocą wymiennika ciepła. Czynnik chłodniczy odbiera tę energię za pomocą sprężarki o wyższym poziomie temperatury, dzięki czemu pobrana energia może być wykorzystana do ogrzewania lub produkcji ciepłej wody za pośrednictwem innego wymiennika ciepła.

Tryby pracy pompy ciepła

Monowalentny

W tym przypadku pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła w budynku. Ten tryb pracy jest odpowiedni dla wszystkich niskotemperaturowych systemów grzewczych o maksymalnej temperaturze zasilania 55°C.

Monoenergetyczny

W tym trybie pracy pompa ciepła jest wspomagana przez dodatkową grzałkę elektryczną. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomp ciepła powietrze – woda, które zapewniają wystarczającą moc grzewczą przy niższych temperaturach zewnętrznych. Podczas najdłuższych okresów pracy w zakresie temperatur do ok. -7°C powietrzne pompy ciepła pracują jako jedyny generator ciepła. Z punktu widzenia inwestycji i wydajności, może być wskazane użycie dodatkowego ogrzewania w ciągu kilku godzin poniżej tej temperatury.

Biwalentny alternatywny

Pompa ciepła dostarcza całkowite ciepło grzewcze do określonej ustawionej temperatury zewnętrznej (np. 0°C). Gdy temperatura spadnie poniżej tej wartości, pompa ciepła wyłączy się, a ogrzewanie zostanie zapewnione przez drugie źródło ciepła. 

Biwalentny równoległy

Ciepło jest wytwarzane przez samą pompę ciepła do określonej temperatury zewnętrznej. Przy niższych temperaturach włącza się również drugie źródło ciepła. Jeżeli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej drugiej wartości granicznej, pompa ciepła zostanie wyłączona, a drugie źródło ciepła zapewni pełne źródło ciepła. W przeciwieństwie do biwalentnej pracy alternatywnej udział pompy ciepła w rocznej produkcji jest znacznie wyższy.

Chcesz wiedzieć czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie? Skontaktuj się z naszym Ekspertem, zaproponujemy rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami!

pompa ciepła pytania

Jakość powietrza, którym oddychamy jest niezwykle ważna, ponieważ długofalowo odbija się na naszym zdrowiu,. Tymczasem wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego jego jakość gwałtownie spada. Dodatkowo musimy mierzyć się z wszechobecnym smogiem. Dlatego w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o odejściu od ogrzewania paliwami stałymi, np. węglem na rzecz rozwiązań przyjaznych środowisku. Wymuszają to też obowiązujące przepisy. Rozwiązaniem może być pompa ciepła – sprawdź, jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące tego urządzenia.

Pompa ciepła – efektywne ogrzewanie przy niskich temperaturach

Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą starego pieca, tzw. kopciucha na pompę ciepła możesz mieć różne wątpliwości. Jedną z najczęściej rozważanych kwestii jest ta, czy pompa ciepła jest w stanie wyprodukować odpowiednią ilość ciepła, żeby ogrzać dom przy temperaturach dużo poniżej zera.

Pompa ciepła powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wyróżnia się dwa tryby pracy urządzenia:

 • Dopasowany do całkowitego zapotrzebowania cieplnego domu. Oznacza to, że pompa ciepła pokrywa zapotrzebowanie na ciepło w 100%.
 • Pompa ciepła powietrze- woda jest zazwyczaj monoenergetyczna- co to znaczy? Przy niskich temperaturach zewnętrznych wynoszących około -15 °C dodatkowo załącza się wbudowana elektryczna grzałka. Jej udział w całkowitym zapotrzebowaniu na ciepło jest mniejszy niż 5%, dzięki czemu urządzenie zawsze działa sprawnie.

Czy konieczna jest wymiana grzejników?

Zastosowanie pompy ciepła to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i w starszych budynkach przed termomodernizacją. Podstawą jest dobór odpowiedniego urządzenia. Standardowe grzejniki wymagają temperatury co najmniej 50 stopni, ale można zamontować pompy, które osiągają temperaturę do 65 stopni.

Najlepszy współczynnik efektywności pompa ciepła osiąga jednak przy stosowaniu niskotemperaturowego systemu grzewczego. Są to ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Ich zaletą jest to, że radzą sobie przy niskich temperaturach zasilania (30 – 40 °C). Można zastosować również grzejniki niskotemperaturowe (42 °C), ale nie jest to konieczne. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na pełną termomodernizację naszego domu nie zniechęcajmy się do pompy ciepła. Wystarczy wybrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb.

Chłodzenie za pomocą pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, ale również bardzo wygodne. Może być wykorzystywana na dwa sposoby, zarówno do ogrzewania domu, jak i jego chłodzenia latem.

Korzystanie z funkcji chłodzenia za pomocą pompy jest możliwe dzięki odwróceniu obiegu grzewczego, dzięki czemu chłód wytwarzany przez pompę trafia do systemu grzewczego. Drugim sposobem jest zastosowanie tzw. wymiennika ciepła, dzięki czemu niska temperatura wody gruntowej lub gleby „zasila” instalację, a temperatura we wnętrzach spada.

Nowoczesne systemy grzewcze, które są prawidłowo dobrane i zamontowane cieszą się wieloletnią i bezawaryjną pracą.  Dodatkowo jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, a także dla naszego portfela. Zwłaszcza jeśli działa w duecie z instalacją fotowoltaiczną. Jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe i zautomatyzowane. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania. Wystarczy regularnie opłacać rachunki za energię elektryczną lub korzystać z własnej elektrowni słonecznej. Chcesz wiedzieć czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie? Skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami!

pompa ciepła

Pompa ciepła większości osób kojarzy się z ogrzewaniem domu lub podgrzewaniem wody użytkowej. Tymczasem jest to na tyle wszechstronne urządzenie, że może być również wykorzystywane do chłodzenia, co z pewnością jest jego dodatkowym atutem zwłaszcza podczas letnich upałów. Dodatkowo nie wymaga instalacji dodatkowych sprzętów, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również miejsce. Zastanawiasz, czy pompa ciepła może chłodzić dom?

Chłodzenie za pomocą pompy ciepła

W okresie zimowym pompa ciepła zapewnia efektywne, przyjazne dla środowiska ogrzewanie budynku. Natomiast w lecie, gdy temperatury rosną może go równie efektywnie chłodzić. Odbywa się to na jeden z dwóch sposobów:

 • aktywne chłodzenie, w trakcie którego pracuje sprężarka pompy ciepła,
 • pasywne chłodzenie, w którym nadmiar ciepła jest usuwany z budynku tylko przez działanie pomp obiegowych w obiegu budynku i w dolnym źródle ciepła (pionowym, gruntowym wymienniku ciepła lub wody gruntowej).

Najbardziej efektywne chłodzenie pasywne zazwyczaj można uzyskać dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego lub ściennego. System instalacji pochłania wówczas nadmiar ciepła w budynku, po czym ciepło to, poprzez wymiennik ciepła, trafia do gruntu. Należy przy tym pamiętać, że zdolność chłodzenia systemu pasywnego jest ograniczona.

Co zrobić, żeby korzystać z funcji chłodzenia?

Decydując się na zakup pompy ciepła z funkcją chłodzenia należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków:

 • Konieczne jest wykonanie możliwie jak najdokładniejszego obliczenia w zakresie projektowego obciążenia chłodzenia budynku.
 • Należy dostosować układ odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia. Dlaczego to takie ważne? Jeśli pompa ciepła jest wykorzystywana zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, to trzeba pamiętać o tym, że w warunkach chłodzenia strumienie objętości przepływu powinny być większe.

Pompa ciepła - zalety

Dlaczego w ostatnich latach pompy ciepła stały się tak bardzo popularne?  Za sukcesem tych urządzeń stoją niewątpliwie ich liczne zalety. Między innymi pompa ciepła znacząco obniża emisję dwutlenku węgla w porównaniu do kotłów gazowych. Dodatkowo nie emituje również szkodliwych spalin w budynku. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie przyjazne środowisku.

Dodatkowym atutem pomp ciepła jest możliwość skorzystania z dotacji, między innymi w ramach programu Czyste Powietrze lub ulgi termomodernizacyjnej, a także lokalnych programów wsparcia.

Ponadto pompa ciepła jest urządzeniem, które może służyć nam przez długie lata i generować znaczne oszczędności. Korzystanie z pompy generuje niższe koszty niż kocioł gazowy, co więcej korzystanie z niej jest dużo wygodniejsze – nie wymaga czyszczenia czy dokładania opału. Wybierając pompę ciepła redukujemy też ryzyko wybuchu czy zaczadzenia, co ma czasami miejsce w przypadku tradycyjnych instalacji gazowych lub zasilanych węglem. Pompa ciepła jest pod tym względem znacznie bezpieczniejsza.

Inwestując w pompę ciepła warto zastanowić się również nad własną instalacją fotowoltaiczną. Taka inwestycja zwraca się po średnio 7-8 latach, a rocznie może przynieść nawet kilka tysięcy oszczędności. Biorąc pod uwagę żywotność urządzeń decydując się na odnawialne źródła energii, przez 30 lat korzystania z zielonej energii możemy zaoszczędzić znaczne kwoty. Dzięki fotowoltaice i pompie ciepła zyskujemy niezależność energetyczną i komfort użytkowania, są to urządzenia właściwie bezobsługowe.

Zastanawiasz się czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie? Skontaktuj się z nami. Wspólnie określimy Twoje wymagania dotyczące pompy ciepła – otrzymasz ofertę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Wszystkie pompy ciepła oferowane przez Votum Green House mają jedną wspólną cechę: dbają o komfort mieszkania i dobre samopoczucie.

Skontaktuj się z nami!

jak wybrać pompę ciepła

Pompa ciepła to alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania. Jej użytkowanie niesie ze sobą różne korzyści. Mimo to wciąż wiele osób waha się przed podjęciem decyzji o wymianie starego pieca właśnie na pompę ciepła. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to czy pompę ciepła można zamontować w każdym domu. Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła w zależności od charakterystyki budynku? Dowiedz się więcej.

Korzyści z użytkowania pompy ciepła

Od modernizacji starego budynku po nowy budynek – pompa ciepła to rozwiązanie na tyle uniwersalne, że sprawdzi się niemal w każdym domu. Począwszy od wysoce energooszczędnych nowych budynków po te starsze, dotychczas nieremontowane domki wolnostojące wymagające termomodernizacji. Dla każdego z  nich można wybrać odpowiednią pompę ciepła. Co zyskamy decydując się na takie rozwiązanie?

W przypadku nowych budynków możemy mówić o niemal doskonałej wydajności pomp ciepła. Ponadto decydując się na inwestycję w duet idealny, jakim jest pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną otrzymujemy nie tylko niemal bezobsługowy zestaw, ale także znaczne oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie. To inwestycja w przyszłość. Wybierając pompę ciepła nie przyczyniamy się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a tym samym powstawania szkodliwego smogu.

Termomodernizacja a oszczędności

Termomodernizacja starszych nieruchomości staje się koniecznością. Wymuszają to zarówno przepisy krajowe, jak i unijne. Terminy, w których musimy pozbyć się starego pieca, tzw. kopciucha różnią się w zależności od województwa. Jednak pewnym jest, że prędzej czy później będzie to koniecznie.

Nie warto odwlekać decyzji w czasie. Pompa ciepła to nie tylko rozwiązanie przyjazne środowisku, ale również oszczędne i wygodne. W przeciwieństwie do pieca opalanego węglem nie musimy martwić się czyszczeniem pompy ciepła czy dokładaniem opału. Warto przy tym pamiętać, że termomodernizacja to nie tylko sposób na zaoszczędzenie znacznych sum na ogrzewaniu, ale również zwiększenie wartości nieruchomości.

Wybierając nowoczesne systemy grzewcze, takie jak pompa ciepła, oparte na przyjaznej dla środowiska i zrównoważonej technologii energetycznej przyczyniasz się do odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych, a przy okazji odnawiasz stare budynki.

Zastanawiasz się czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie? Skontaktuj się z nami. Wspólnie określimy Twoje wymagania dotyczące pompy ciepła. Otrzymasz ofertę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Wszystkie pompy ciepła oferowane przez Votum Green House mają jedną wspólną cechę: dbają o komfort mieszkania i dobre samopoczucie.

Skontaktuj się z nami!