pompa ciepła

Pompa ciepła większości osób kojarzy się z ogrzewaniem domu lub podgrzewaniem wody użytkowej. Tymczasem jest to na tyle wszechstronne urządzenie, że może być również wykorzystywane do chłodzenia, co z pewnością jest jego dodatkowym atutem zwłaszcza podczas letnich upałów. Dodatkowo nie wymaga instalacji dodatkowych sprzętów, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również miejsce. Zastanawiasz, czy pompa ciepła może chłodzić dom?

Chłodzenie za pomocą pompy ciepła

W okresie zimowym pompa ciepła zapewnia efektywne, przyjazne dla środowiska ogrzewanie budynku. Natomiast w lecie, gdy temperatury rosną może go równie efektywnie chłodzić. Odbywa się to na jeden z dwóch sposobów:

  • aktywne chłodzenie, w trakcie którego pracuje sprężarka pompy ciepła,
  • pasywne chłodzenie, w którym nadmiar ciepła jest usuwany z budynku tylko przez działanie pomp obiegowych w obiegu budynku i w dolnym źródle ciepła (pionowym, gruntowym wymienniku ciepła lub wody gruntowej).

Najbardziej efektywne chłodzenie pasywne zazwyczaj można uzyskać dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego lub ściennego. System instalacji pochłania wówczas nadmiar ciepła w budynku, po czym ciepło to, poprzez wymiennik ciepła, trafia do gruntu. Należy przy tym pamiętać, że zdolność chłodzenia systemu pasywnego jest ograniczona.

Co zrobić, żeby korzystać z funcji chłodzenia?

Decydując się na zakup pompy ciepła z funkcją chłodzenia należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków:

  • Konieczne jest wykonanie możliwie jak najdokładniejszego obliczenia w zakresie projektowego obciążenia chłodzenia budynku.
  • Należy dostosować układ odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia. Dlaczego to takie ważne? Jeśli pompa ciepła jest wykorzystywana zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, to trzeba pamiętać o tym, że w warunkach chłodzenia strumienie objętości przepływu powinny być większe.

Pompa ciepła - zalety

Dlaczego w ostatnich latach pompy ciepła stały się tak bardzo popularne?  Za sukcesem tych urządzeń stoją niewątpliwie ich liczne zalety. Między innymi pompa ciepła znacząco obniża emisję dwutlenku węgla w porównaniu do kotłów gazowych. Dodatkowo nie emituje również szkodliwych spalin w budynku. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie przyjazne środowisku.

Dodatkowym atutem pomp ciepła jest możliwość skorzystania z dotacji, między innymi w ramach programu Czyste Powietrze lub ulgi termomodernizacyjnej, a także lokalnych programów wsparcia.

Ponadto pompa ciepła jest urządzeniem, które może służyć nam przez długie lata i generować znaczne oszczędności. Korzystanie z pompy generuje niższe koszty niż kocioł gazowy, co więcej korzystanie z niej jest dużo wygodniejsze – nie wymaga czyszczenia czy dokładania opału. Wybierając pompę ciepła redukujemy też ryzyko wybuchu czy zaczadzenia, co ma czasami miejsce w przypadku tradycyjnych instalacji gazowych lub zasilanych węglem. Pompa ciepła jest pod tym względem znacznie bezpieczniejsza.

Inwestując w pompę ciepła warto zastanowić się również nad własną instalacją fotowoltaiczną. Taka inwestycja zwraca się po średnio 7-8 latach, a rocznie może przynieść nawet kilka tysięcy oszczędności. Biorąc pod uwagę żywotność urządzeń decydując się na odnawialne źródła energii, przez 30 lat korzystania z zielonej energii możemy zaoszczędzić znaczne kwoty. Dzięki fotowoltaice i pompie ciepła zyskujemy niezależność energetyczną i komfort użytkowania, są to urządzenia właściwie bezobsługowe.

Zastanawiasz się czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie? Skontaktuj się z nami. Wspólnie określimy Twoje wymagania dotyczące pompy ciepła – otrzymasz ofertę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Wszystkie pompy ciepła oferowane przez Votum Green House mają jedną wspólną cechę: dbają o komfort mieszkania i dobre samopoczucie.

Skontaktuj się z nami!