pompa-ciepła-oszczędności

Dobro środowiska to cel, który powinien przyświecać nam wszystkim, a w obliczu walki ze smogiem wybór rozwiązań przyjaznych środowisku staje się wręcz koniecznością. Należy do nich między innymi pompa ciepła. Jest to urządzenie, które znaczną część ciepła dostarczanego do budynków czerpią z otoczenia, wykorzystuje przy tym energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Dzięki czemu są nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii oraz energię elektryczną. Jest to odpowiednio 75% energii pochodzącej z naturalnych źródeł, takich jak grunt, wody gruntowe czy powietrze oraz 25% energii elektrycznej. Dzięki temu koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła utrzymują się na relatywnie niskim poziomie.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesny system grzewczy, przyjazny nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego portfela. W prawidłowo zaprojektowanej oraz zamontowanej instalacji zużycie prądu będzie stosunkowo niewielkie. Dzieje się tak dlatego, że pompa ciepła nie wykorzystuje prądu do ogrzewania, a jedynie do pompowania ciepła z np. powietrza do instalacji grzewczej, czyli np. grzejników.

Dodatkowo jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, w przeciwieństwie do instalacji gazowej czy pieca opalanego węglem nie musisz obawiać się ryzyka wybuchu czy zaczadzenia.

Pompa ciepła zapewni Ci komfort i wygodę użytkowania, a także znaczne oszczędności. Ponadto przy niskich kosztach użytkowania to urządzenie nie tylko ogrzeje dom, ale może również zapewnić ciepłą wodę użytkową. Powietrzną pompę ciepła można zamontować zarówno w nowym, jak i modernizowanym budynku. W przeciwieństwie do pomp gruntowych nie wymaga też ingerencji w otoczenie domu, co nie tylko zmniejsza koszty inwestycji, ale również pozwala uniknąć prowadzenia odwiertów na już zagospodarowanej posesji.  

Jaką pompę ciepła wybrać?

Powietrzne pompy ciepła można podzielić na dwie kategorie: monoblok i split. W przypadku pierwszej z nich urządzenie znajduje się w jednej obudowie i znajduje się na zewnątrz budynku. Montaż pompy polega na wyprowadzenie poza obręb budynku rur, przez które ma przepływać woda podgrzewana przez pompę ciepła.

Natomiast w przypadku pomp ciepła typu split mamy do czynienia z dwoma urządzeniami, umiejscowionymi wewnątrz i na zewnątrz budynku. Obie części są połączone, przy czym ich montaż jest bardzo wymagający – w przypadku nawet drobnej nieszczelności czynnik chłodniczy bardzo szybko się ulotni.

Jak dobrać moc pompy ciepła do naszych potrzeb?

Pompa ciepła może zostać zamontowana zarówno w nowobudowanych, jak i modernizowanych domach. Jednak niezależnie od rodzaju budynku dobierając moc urządzenia należy określić jego zapotrzebowanie na ciepło. Warto przy tym zwrócić uwagę na takie zagadnienia jak:

  • powierzchnia budynku,
  • rodzaj instalacji grzewczej,
  • ewentualne straty energii i sposób ocieplenia budynku,
  • ilość energii niezbędnej do podgrzania wody użytkowej,
  • temperaturę minimalną obowiązującą w danej strefie klimatycznej. Pompa ciepła dzieła nawet wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -25 stopni Celsjusza.

W przypadku domów modernizowanych należy pamiętać, że to termoizolacja w dużej mierze będzie miała wpływ na efektywność pompy ciepła – co to oznacza? Nawet duży dom, ale o dobrej izolacji będzie łatwiej ogrzać niż niewielką nieruchomość, ale bez wykonanych prac termomodernizacyjnych.

Zdecydowałeś się na pompę ciepła – co dalej?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie właściwie bezobsługowe. Nie ma potrzeby jej czyszczenia, uzupełniania opału czy rozpalania. Jednak podobnie jak każde urządzenie grzewcze tak i pompa ciepła wymaga okresowej kontroli serwisowej. Dzięki temu przez długie lata możemy cieszyć się komfortowymi warunkami i znacznymi oszczędnościami.

Dobór i montaż pompy ciepła zrealizowany przez doświadczonych specjalistów zapewni odpowiedni komfort cieplny, a także oszczędności i bezpieczeństwo. Warto przy tym skorzystać z pomocy Doradcy, który weźmie pod uwagę zarówno warunki techniczne budynku, jak i potrzeby domowników. Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, ale nie wiesz od czego zacząć? To bardzo proste. Określ swoje wymagania, w szczególności: ilość osób, powierzchnię budynku oraz źródło ciepła, z którego korzystasz obecnie.

Skontaktuj się z nami!