VGH_montaż pompy ciepła

Pomimo rosnącej popularności pomp ciepła wymiana tradycyjnego pieca opalanego węglem wciąż budzi wiele wątpliwości. Wokół pomp ciepła narosło wiele mitów, a sam proces doboru i montażu urządzenia wydaje się być długi i skomplikowany. Czy tak jest w rzeczywistości? Dobór i montaż pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Wybór urządzenia

Od tego na jakie urządzenie się zdecydujemy zależy późniejszy komfort cieplny budynku.  Dlatego dobór pompy ciepła jest tak istotny. W przeciwnym wypadku może się okazać, że jest ona zbyt mała i konieczne będzie zastosowanie dodatkowego źródła ciepła. Wybór urządzenia powinien poprzedzać audyt i wyliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku.

Pompy ciepła to urządzenia, które są w stanie ogrzać zarówno niewielkie budynki, jak i wielkie powierzchnie. Duży metraż nie stanowi problemu, pod warunkiem, że zastosowane zostaną odpowiednie rozwiązania, np. połączenie kilku pomp ciepła kaskadowo. Tym samym można je zamontować niemal w każdym budynku. Mogą to być zarówno energooszczędne, nowe budynki  jak i stare, nieremontowane domki wolnostojące, które czekają na termomodernizację.

Moc pompy ciepła

W jaki sposób dobrać pompę ciepła do naszych potrzeb? Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie? Te pytania zadają sobie zarówno Ci, którzy dopiero budują dom, jak i te osoby, które muszą wymienić piec. Przy wyborze pompy ciepła należy kierować się przede wszystkim zapotrzebowaniem na ciepło. Do tego celu potrzebne będą takie informacje jak:

  • średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji,
  • powierzchnia budynku,
  • zapotrzebowanie na ciepło (rodzaj i jakość izolacji cieplnej domu/zużycie paliwa),
  • roczne zużycie wody przez mieszkańców,
  • rodzaj odbiornika ciepła.

Przykładowo jeśli dom ma stosunkowo niewielką powierzchnię, dobrą izolację (jest ocieplony i ma wymienione okna) i mieszkają w nim trzy osoby to wystarczająca będzie pompa ciepła o mocy grzewczej ok. 4-4,5 kW. Należy jednak pamiętać, że do doboru urządzenia dopasowanego do naszych potrzeb konieczne jest przeprowadzenie audytu.

Dobór i montaż pompy ciepła w nowych budynkach

W przypadku budynków nowych lub wybudowanych w ciągu ostatnich kilku lat dobór i montaż pompy ciepła jest stosunkowo prosty. Zazwyczaj właściciel nieruchomości dysponuje świadectwem energetycznym, które zawiera wszystkie niezbędne dane. Warto zwrócić uwagę również na aspekt finansowy. Mianowicie dzięki instalacji pompy ciepła unikamy budowy przyłącza gazu i komina.

Dobór i montaż pompy ciepła w starym budownictwie

Starsze budynki wymagają przeprowadzenia audytu energetycznego.  Jest on niezbędny do dobrania właściwego urządzenia. W przypadku Votum Green House możesz skorzystać z BEZPŁATNEGO AUDYTU. Do najważniejszych informacji należą między innymi data budowy domu, jego powierzchnia, izolacja, przeprowadzone prace termomodernizacyjne, np. wymiana okien oraz ewentualny podgrzew wody.

Dodatkowo jeśli budynek był dotychczas ogrzewany innym źródłem ciepła, np. piecem opalanym węglem lub kotłem gazowym przydatna będzie informacja na temat ilości zapotrzebowania na energię w sezonie grzewczym.

Dobór i montaż pompy ciepła zrealizowany przez doświadczonych specjalistów zapewni odpowiedni komfort cieplny, a także oszczędności i bezpieczeństwo. Warto przy tym skorzystać z pomocy Doradcy, który weźmie pod uwagę zarówno warunki techniczne budynku, jak i potrzeby domowników. Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, ale nie wiesz od czego zacząć? To bardzo proste. Określ swoje wymagania, w szczególności: ilość osób, powierzchnię budynku oraz źródło ciepła, z którego korzystasz obecnie. Wyślemy Ci niezobowiązującą ofertę bezpośrednio od naszego Doradcy w Twojej okolicy.

Skontaktuj się z nami!