#wiedza

Wszystko co musisz wiedzieć o nowoczesnych systemach grzewczych,
w szczególności takich jak pompa ciepła.

Ciepło otoczenia, zmagazynowane w powietrzu, wodzie lub gruncie jest transportowane do parownika, gdzie przekazuje się je na czynnik roboczy pompy ciepła, który w wyniku tego procesu paruje. Gaz ten jest następnie sprężany sprężarką, dzięki czemu jego temperatura rośnie. Następnie ten gaz oddaje w skraplaczu swoje ciepło wodzie grzewczej, skraplając się jednocześnie. Skroplony gaz pod ciśnieniem wędruje do zaworu rozprężnego, gdzie jego ciśnienie się obniża i cały proces może się zacząć od nowa.

Pompa ciepła jest zasilana prądem.  Można ją w łatwy sposób połączyć z innymi odnawialnymi źródłami energii, takimi jak na przykład panele fotowoltaiczne. Tym samym prąd na potrzeby pracy pompy ciepła można dostarczyć niemal całkowicie we własnym zakresie.

Nie ma szczególnych przeciwwskazań do montażu pompy ciepła. W przypadku większości budynków pompa ciepła zawsze będzie efektywnym źródłem ogrzewania. Oczywiście, aby podwyższyć efektywność jej pracy możemy podjąć pewne działania, np. odpowiednie docieplenie domu, wymiana grzejników wysokoparametrowych na niskoparamterowe. Jednak nie zawsze jest to konieczne.

Pompa ciepła może być wykorzystywana na dwa sposoby: do ogrzewania oraz do chłodzenia latem. Może się to odbywać się między innymi poprzez odwrócenie obiegu grzewczego, dzięki czemu chłód wytwarzany przez pompę trafia do systemu grzewczego.

Pompa ciepła świetnie współpracuje z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak instalacje fotowoltaiczne.
Połączenie pompy z fotowoltaiką znacznie obniża koszty eksploatacji budynku.
Pompy ciepła nie mają zdolności zmieniania rodzaju energii. Zamiast tego wymuszają jej przepływ w odwrotnym kierunku – od dolnego źródła o niższej temperaturze do górnego o wyższej temperaturze.

Pompy ciepła to urządzenia właściwie bezobsługowe. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieca pompa ciepła nie wymaga czyszczenia czy systematycznego dokładania opału.  Dodatkowo obsługa pompy jest bardzo prosta.

Głośność pompy ciepła nie przekracza 68db przy największym obciążeniu. To głośność grupki roześmianych ludzi. Pompy posiadają sprężarki inwerterowe, które dostosowują swoją moc do zapotrzebowania, zatem przez większość czasu pracują bardzo cicho. W rzeczywistości słyszymy szum przepływającego powietrza.

Większość pomp działa 20 – 25 lat. Po upływie tego czasu powinno się wymienić sprężarkę. Sama instalacja może mieć żywotność sięgającą nawet 50 lat.

Dofinansowanie na zakup pompy ciepła można uzyskać przede wszystkim z trzech źródeł:

  1. Program Czyste Powietrze
  2. Ulga termomodernizacyjna
  3. W ramach lokalnych (gminnych) programów antysmogowych

Należy ustalić zapotrzebowanie budynku na ciepło, uwzględniając przygotowywanie ciepłej wody użytkowej oraz ewentualne wymagania specjalne.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z Nami!