podwyżki cen gazu

Decydując się na wymianę starego pieca, tzw. „kopciucha” na bardziej efektywne źródło ciepła większość osób wybiera piec gazowy. Pompa ciepła nadal pozostaje wyborem stosunkowo niewielkiej grupy. W najbliższym czasie może ulec to zmianie – nie tylko ze względu na podwyżki cen gazu, ale również dotacje do zakupu pompy ciepła.

Podwyżki cen gazu

Gospodarstwa domowe muszą liczyć się ze znaczącym wzrostem opłat. Część z nich zacznie obowiązywać już na początku października, dotyczy to podwyżki cen gazu. Natomiast rachunki za prąd, opłaty za wywóz śmieci i wodę wzrosną na początku 2022 roku.

Podwyżka ceny gazu, która zacznie obowiązywać już od 1 października wyniesie ponad 7%. Jako główną przyczynę wzrostu cen Urząd Regulacji Energetyki podał utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Należy przy tym zauważyć, że to już trzecia podwyżka w tym roku. W kwietniu było to 5,6%, w sierpniu 12,4%.

Ponadto zgodnie z zapowiedziami Enea będzie wnioskować o 40% podwyżkę ceny prądu. Można się spodziewać, że podobnie postąpią pozostali sprzedawcy energii. Proponowane zmiany muszą jednak zostać zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Niestety wystarczy już 20% cen, aby odczuć różnicę. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę pozostałe podwyżki oraz rosnącą inflację.

Dlaczego nasze rachunki wciąż rosną?

Można wyróżnić kilka czynników, które wpływają na podwyżki cen. Przede wszystkim są to stawki za energię w Polsce, które są w bardzo dużym stopniu obciążone kosztami emisji CO2. Dodatkowy niepokój budzą plany inwestycyjne, które dotyczą przede wszystkim gazu, a nie odnawialnych źródeł energii. Należy przy tym zauważyć, że piece gazowe mają być wycofane po 2050 roku. Dodatkowo zastąpienie węgla kamiennego gazem ziemnym może uniemożliwić Polsce osiągniecie neutralności klimatycznej.

Właściwym kierunkiem zdają się być odnawialne źródła energii, do których należy m.in. fotowoltaika zasilana energią słoneczną. Może ona zasilać wszystkie urządzenia w domu, w tym również pompę ciepła. Dzięki czemu zyskujemy system, który nie tylko nie emituje do atmosfery CO2, ale również pozwala nam uniezależnić się od rosnących cen, a już teraz dotykają nas najwyższe podwyżki cen energii w całej Unii Europejskiej.

Jeżeli spełnią się pesymistyczne scenariusze w 2030 roku w statystycznym polskim domu koszt ogrzewania węglem może sięgnąć już ok. 5,5 tys. zł, z czego ponad 2 tys. zł przypadnie na opłaty za emisje. Czy jest sposób na uniknięcie tych opłat? Już dziś wybierz rozwiązanie przyjazne środowisku.

Pompa ciepła to alternatywa dla ogrzewania paliwami stałymi. To ekologiczne rozwiązanie, które gwarantuje swoim użytkownikom komfortowe warunki cieplne w ich domach niezależnie od pory roku. W zimie grzeje, a latem chłodzi. Nie mamy wątpliwości, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii to energia przyszłości. Swoim Klientom pomagamy w uzyskaniu dotacji. Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!