pompa ciepła pytania

Jakość powietrza, którym oddychamy jest niezwykle ważna, ponieważ długofalowo odbija się na naszym zdrowiu,. Tymczasem wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego jego jakość gwałtownie spada. Dodatkowo musimy mierzyć się z wszechobecnym smogiem. Dlatego w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o odejściu od ogrzewania paliwami stałymi, np. węglem na rzecz rozwiązań przyjaznych środowisku. Wymuszają to też obowiązujące przepisy. Rozwiązaniem może być pompa ciepła – sprawdź, jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące tego urządzenia.

Pompa ciepła – efektywne ogrzewanie przy niskich temperaturach

Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą starego pieca, tzw. kopciucha na pompę ciepła możesz mieć różne wątpliwości. Jedną z najczęściej rozważanych kwestii jest ta, czy pompa ciepła jest w stanie wyprodukować odpowiednią ilość ciepła, żeby ogrzać dom przy temperaturach dużo poniżej zera.

Pompa ciepła powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wyróżnia się dwa tryby pracy urządzenia:

  • Dopasowany do całkowitego zapotrzebowania cieplnego domu. Oznacza to, że pompa ciepła pokrywa zapotrzebowanie na ciepło w 100%.
  • Pompa ciepła powietrze- woda jest zazwyczaj monoenergetyczna- co to znaczy? Przy niskich temperaturach zewnętrznych wynoszących około -15 °C dodatkowo załącza się wbudowana elektryczna grzałka. Jej udział w całkowitym zapotrzebowaniu na ciepło jest mniejszy niż 5%, dzięki czemu urządzenie zawsze działa sprawnie.

Czy konieczna jest wymiana grzejników?

Zastosowanie pompy ciepła to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i w starszych budynkach przed termomodernizacją. Podstawą jest dobór odpowiedniego urządzenia. Standardowe grzejniki wymagają temperatury co najmniej 50 stopni, ale można zamontować pompy, które osiągają temperaturę do 65 stopni.

Najlepszy współczynnik efektywności pompa ciepła osiąga jednak przy stosowaniu niskotemperaturowego systemu grzewczego. Są to ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Ich zaletą jest to, że radzą sobie przy niskich temperaturach zasilania (30 – 40 °C). Można zastosować również grzejniki niskotemperaturowe (42 °C), ale nie jest to konieczne. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na pełną termomodernizację naszego domu nie zniechęcajmy się do pompy ciepła. Wystarczy wybrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb.

Chłodzenie za pomocą pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, ale również bardzo wygodne. Może być wykorzystywana na dwa sposoby, zarówno do ogrzewania domu, jak i jego chłodzenia latem.

Korzystanie z funkcji chłodzenia za pomocą pompy jest możliwe dzięki odwróceniu obiegu grzewczego, dzięki czemu chłód wytwarzany przez pompę trafia do systemu grzewczego. Drugim sposobem jest zastosowanie tzw. wymiennika ciepła, dzięki czemu niska temperatura wody gruntowej lub gleby „zasila” instalację, a temperatura we wnętrzach spada.

Nowoczesne systemy grzewcze, które są prawidłowo dobrane i zamontowane cieszą się wieloletnią i bezawaryjną pracą.  Dodatkowo jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, a także dla naszego portfela. Zwłaszcza jeśli działa w duecie z instalacją fotowoltaiczną. Jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe i zautomatyzowane. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania. Wystarczy regularnie opłacać rachunki za energię elektryczną lub korzystać z własnej elektrowni słonecznej. Chcesz wiedzieć czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie? Skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami!