pompa ciepła

Nabór do trzeciej edycji programu Mój Prąd dobiega końca. Środki przyznawane w ramach dofinansowania są już niemal na wyczerpaniu. Obecnie trwają jednak prace nad kolejną edycją. Jej celem ma być wspieranie autokonsumpcji oraz magazynowania energii. Ponadto planowane jest również wdrożenie programu Moje Ciepło, adresowanego do osób, które zdecydują się na zakup pompy ciepła. Czy pompy ciepła dorównają popularnością fotowoltaice?

Program Mój Prąd

Aktualnie wciąż trwa nabór do 3. edycji programu Mój Prąd, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do  instalacji fotowoltaicznej. Jednak budżet programu wyczerpie się prawdopodobnie znacznie szybciej, niż planowano. Obecnie prowadzone są już prace nad 4. edycją w ramach której będzie można otrzymać dotację na magazyny energii, które mają zwiększyć poziom autokonsumpcji energii wytwarzanej przez prosumentów.

Dotychczas magazyny energii pozostały produktem niszowym i wybieranym przez stosunkowo niewielką grupę prosumentów. Podobnie można powiedzieć o pompach ciepła. Popularność tych ostatnich znacząco rośnie. Zwłaszcza wśród osób, które budują dom i chcą wybrać ogrzewanie przyjazne nie tylko dla domowego budżetu, ale również dla środowiska. Obie te funkcje spełnia pompa ciepła zasilana energią ze słońca.

Planowane zmiany systemu bilansowania a pompa ciepła

Planowane zmiany systemu rozliczeń z prosumentami powodują, że część osób waha się z podjęciem decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej, a niekiedy również pompy ciepła. Tymczasem niemal pewnym jest, że dalsze działania podejmowane przez ustawodawcę będą zmierzać do ograniczenia obciążenia sieci. Oznacza to konieczność budowy instalacji połączonych z magazynami energii.

Magazyny energii to nie jedyne urządzenia, w których może być przechowywana energia. Do tego celu można też wykorzystać zasobnik ciepłej wody użytkowej, w który są wyposażone pompy ciepła. To nie jedyny argument przemawiający na korzyść pompy ciepła.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Inwestycja w pompę ciepła oraz fotowoltaikę niesie ze sobą wiele korzyści. To nie tylko sposób na zaoszczędzenie znacznych sum na rachunkach za prąd oraz ogrzewanie, co biorąc pod uwagę  czekające nas podwyżki nabiera szczególnego znaczenia. Dodatkowo wybierając pompę ciepła zyskujemy komfortowe, wygodne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie. Decydując się na pompę ciepła nie musimy obawiać się wybuchu, co niekiedy ma miejsce w przypadku instalacji gazowych czy zaczadzenia, które zdarza się przy instalacjach olejowych czy paliwowych.

Obecnie można skorzystać z dotacji do zakupu pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze oraz ulgi termomodernizacyjnej. Należy jednak zauważyć, że program Czyste Powietrze jest adresowany tylko do osób, które zdecydowały się na wymianę źródła ciepła, zazwyczaj tzw. kopciucha. Tym samym z dofinansowania nie mogą skorzystać właściciele nowo budowanych domów, którzy najczęściej decydują się właśnie na zakup pompy ciepła.

W odpowiedzi na potrzeby tej grupy rozpoczęto prace nad programem Moje Ciepło, którego celem miałoby być wsparcie dla montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Planowana wysokość dofinansowania ma nie przekraczać 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie wyższa niż 21 tys. zł.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakie wzbudzają dotacje do zakupu fotowoltaiki można się spodziewać, że w przypadku pomp ciepła będziemy mieć do czynienia z podobnym zjawiskiem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę podwyżki cen gazu, które miały miejsce w ostatnim czasie. Decydując się na duet fotowoltaika i pompa ciepła otrzymujemy niezależność od rosnących cen prądu i gazu.

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, ale nie wiesz od czego zacząć? To bardzo proste. Określ swoje wymagania, w szczególności: ilość osób, powierzchnię budynku oraz źródło ciepła, z którego korzystasz obecnie. Wyślemy Ci niezobowiązującą ofertę bezpośrednio od naszego Doradcy w Twojej okolicy.

Skontaktuj się z nami