termomodernizacja

Znaczna część domów w Polsce nadal wymaga termomodernizacji. Oznacza to, że są nieocieplone lub niedostatecznie ocieplone przez co ich zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacznie wyższe niż powinno. Przekłada się to między innymi na wysokość rachunków za prąd. Ponadto ma również niekorzystny wpływ na środowisko przez większą emisję dwutlenku węgla. Termomodernizacja – co to jest?

Termomodernizacja - co to jest?

Podstawowym celem termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Można to osiągnąć na kilka sposobów, m.in. poprzez:

  • zmniejszenie energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu,
  • ograniczenie strat energii cieplnej w budynku,
  • zmianę lub modernizację źródeł energii.

Termomodernizacja obejmująca wymianę starego pieca na niskoemisyjne źródło ciepła to nie tylko inwestycja, ale również sposób na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.

W jaki sposób przeprowadzić termomodernizację?

Termomodernizację domu należy rozważyć zwłaszcza wówczas, gdy utrzymanie komfortowych warunków cieplnych w budynku wiąże się z wysokimi kosztami. Może to wskazywać na to, że dach czy ściany nie posiadają odpowiedniej izolacji termicznej.  Przyczyną „uciekania” ciepła mogą być również stare, nieszczelne okna. Jeżeli dołożymy do tego piec węglowy okazuje się, że do utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzach konieczne jest zużycie dużej ilości opału. Jest to niekorzystne nie tylko dla naszego portfela, ale i dla środowiska.

Termomodernizacja może zostać zrealizowana na kilka sposobów:

  • ocieplenie budynku,
  • uszczelnienie okien i drzwi lub wymiana stolarki na nową,
  • wymiana źródła ciepła na np. pompę ciepła, która jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, ale również ekologicznym.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to szczególny typ ulgi podatkowej, dzięki której można obniżyć koszty inwestycyjne. Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Maksymalna wartość wydatków objętych ulgą, z której może skorzystać podatnik wynosi 53 tys. zł. Dzięki uldze termomodernizacyjnej znaczna część wydatków na termomodernizację, może zostać odliczona od podatku.

Dodatkowo ulgę termomodernizacyjną można połączyć z dotacją z programu Czyste Powietrze. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć tylko wkład własny poniesiony na realizację przedsięwzięcia. Nie uwzględnia się przy tym środków przyznanych w ramach programu.

Pompa ciepła to alternatywa dla ogrzewania paliwami stałymi. To ekologiczne rozwiązanie, które gwarantuje swoim użytkownikom komfortowe warunki cieple w ich domach niezależnie od pory roku. W zimie grzeje, a latem chłodzi. Nie mamy wątpliwości, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii to energia przyszłości. Swoim Klientom pomagamy w uzyskaniu dotacji. Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!